Р Е Ш Е Н И Е  № 38

Гр. Разград, 20. 11. 2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в публично заседание на тридесети октомври през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: Анелия Йорданова

                                                            ЧЛЕНОВЕ:  1. Ирина Ганева

                                                                               2. Диляна Николова

при секретаря Д. Георгиева разгледа докладваното от съдията Анелия Йорданова в.т.дело № 108 по описа за 2017 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от Агенция „Пътна инфраструктура“ чрез Областно пътно управление Разград чрез пълномощник против  Решение № 249/ 21. 08. 2017 г. по гр. д. № 316/ 17 г. по описа на РС Разград, с което е осъдено да заплати на  ЗАД „Булстрад Виена иншурънс груп“ АД  на осн. чл. 213, ал. 1 КЗ /отм./ сумата 209, 03 лв. , ведно със законната лихва от датата на предявяване на иска  до окончателното изплащане на сумата, представляваща изплатено застрахователно обезщетение по застраховка „Каско“  за виновно причинени вреди на лек автомобил „Рено Лагуна“ с рег. № СА 4619 СК при ПТП на 28. 04. 2016 г.  В жалбата се излагат доводи, че решението е необосновано и незаконосъобразно, тъй като изложените от съда правни изводи не се подкрепят от събраните по делото доказателства и противоречат на материалния и процесуалния закон.

Въззиваемата страна чрез повереника си е депозирала писмен отговор, в който оспорва въззивната жалба, като неоснователна.

            Разградският окръжен съд, като обсъди изложените доводи и становища на страните и след проверка на обжалвания съдебен акт, констатира следното:

            Обжалваното решение е валидно и допустимо, а жалбата депозирана срещу него, разгледана по същество се явява неоснователна.

            Делото е напълно изяснено от фактическа страна и фактическите положения, приети за установени от районния съд се подкрепят от събрания доказателствен материал и са основани на закона. Въззивната инстанция изцяло споделя изложените мотиви към решението на първоинстанционния съд и счита, че не следва да ги преповтаря и препраща към тях на осн. чл. 272 от ГПК, като се има предвид и следното:

            Безспорно е установено от събраните по делото писмени доказателства, че на 10. 06. 2015 г. е сключен между „МКБ Аутопарк“ ЕООД и ЗАД „Булстрад Виена иншурънс груп“ договор за застраховка „Каско“ за лек автомобил марка „Рено“, модел „Лагуна“ с рег. № СА4619СК, за който е издадена  Застрахователна полица № 4704150300002463. Видно от показанията на св. Янакиев и Динев, на 28. 04. 2016 г.св. Янакиев при управление на автомобила по републиканския път ІІ-51 гр. Плевен – гр. Шумен преминал през пътен участък с дупки по асфалта и вследствие на това били увредени задните колела на автомобила. При ищеца – застраховател била образувана преписка № 470415161620074. След извършен оглед на автомобила била установена вредата – увредени задни гуми „Hankook на автомобила без възможност за възстановяване, размера на вредата – 209, 03 лв. и бил съставен опис със снимков материал на претенцията на 05. 05. 16 г. С преводно нареждане от 16. 05. 16 г.  застрахователят изплатил на „Близу медиа енд броудбенд“ ЕАД - ползвател на автомобила, застрахователно обезщетение в размер на 209, 03 лв. Заключението на САТЕ е, че пазарната стойност на възникналата имуществена вреда възлиза на 218, 50 лв. Уврежданията на автомобила могат да бъдат получени при описания в застрахователната преписка механизъм, скоростта, при която водачът на лекият автомобил е можел да възприеме и да избегне опасността по пътното платно е 30, 2 км/ч., но че е възможно увреждането да настъпи и при движение на автомобила при скорост над 5-10 км/ч. На ответника по иска била връчена на 18. 07. 16 г. регресна покана за възстановяване на сумата.

            Необосновано е изложеното възражение от въззивника, направено в писмения отговор, подаден по реда на чл. 131 ГПК, че без съставен протокол или друг документ от оправомощен орган, ПТП, причинно-следствената връзка между щетите и увреждането не могат да бъдат доказани. В постоянната си практика ВКС е приемал, че дори и при наличие на съставен протокол от органите на МВР, съдът е длъжен непосредствено да събере доказателства с участието на страните в процеса като изследва механизма на ПТП. Освен това, не е необходимо съставяне на протокол за произшествието, тъй като то е извън визираните в чл. 125 от ЗДвП хипотези, при които службите за контрол на МВР посещават задължително мястото на ПТП. Следва да се вземе предвид и разпоредбата на чл. 6, т. 4 от НАРЕДБА № Iз-41 от 12.01.2009 г. за документите и реда за съставянето им при пътнотранспортни произшествия и реда за информиране между Министерството на вътрешните работи, Комисията за финансов надзор и Гаранционния фонд /в редакцията й към момента на ПТП/, според която не се посещават от органите на МВР - "Пътна полиция", и не се съставят документи за повреди на МПС, които не са причинени от друго ППС, както е в настоящия случай.

При анализа на събраните доказателства, следва да се вземе предвид, че е извършен опис и оглед на вредите по процесния автомобил в кратък срок - пет дни след произшествието. Налице са и гласни доказателства – освен от показанията на водача на лекия автомобил св. Янакиев, механизма на ПТП се установява и от  показанията на св. Динев. Механизма на ПТП е изследван и от САТЕ, която се е запознала с писмените доказателства и снимковия материал и е дала заключение, че уврежданията на автомобила могат да бъдат получени при описания в застрахователната преписка механизъм. Предвид изложеното, обосновано районният съд е приел, че причина за ПТП и настъпилите от него вреди е попадане на задните гуми на автомобила в необезопасена дупка на пътното платно.

ПТП е станало на път ІІ-51, който е част от републиканската пътна мрежа, която се поддържа и ремонтира, съгл. чл. 30, ал.1 от Закона за пътищата от ответника. Тъй като ответникът не е изпълнил задължението си да ремонтира или поне да  обезопаси участъка от пътя с дупката, станала причина за увреждането на автомобила, поради бездействието на длъжностните лица, на които е възложил изпълнението на тези задължения, отговаря спрямо увреденото лице на основание чл. 49 от ЗЗД. Предвид настъпилата суброгация на осн. чл. 213, ал.1 от КЗ /отм./, която е приложиимата норма, съгл. § 22 от ПЗР на КЗ, ответникът отговаря спрямо застрахователя за вредата до размера на платеното обезщетение.

Възраженията на въззивника за липса на основание за плащане на застрахователно обезщетение на увредения, тъй като застрахователния договор не включвал покритие на риска „Гуми“ и че обезщетението било заплатено в нарушение на Общите условия, поради което липсва основание за суброгация по чл. 410 КЗ, въведени с въззивната жалба, не следва да се обсъждат, според разпоредбата на чл. 266, ал. 1 ГПК. Такива доводи са заявени за  пръв път в устните състезания пред районния съд и доразвити в писмената защита от ответника. Съгл. чл. 147, т. 1 от ГПК е била преклудирана възможността за последния да твърди нови обстоятелства след приключване на съдебното дирене и районният съд изобщо не е следвало да ги обсъжда в мотивите към обжалваното решение.  

 

 

 

 

Предвид изложеното, въззивната инстанция намира, че оплакването за неправилна преценка на доказателствата, което според жалбоподателя е довело районния съд до неправилен извод, че предявения иск е основателен, е необосновано, поради което в това отношение не е налице порок на обжалваното решение. Районният съд е извършил подробно обсъждане и преценка на всички събрани по делото доказателства, въз основа, на което е стигнал до законосъобразни правни изводи. С оглед на това, решението на районния съд,  като обосновано и законосъобразно, следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на спора пред въззивната инстанция, на осн. чл. 78 от ГПК жалбоподателят следва да бъде осъден да заплати на въззиваемия разноски по делото в размер на 300 лв. за адвокатско възнаграждение.

Воден от изложеното, Разградският окръжен съд на осн. чл. 272 от ГПК

 

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение 249/ 21. 08. 2017 г. по гр. д. № 316/ 17г. по описа на РС Разград.

ОСЪЖДА Агенция „пътна инфраструктура“ , ЕИК 000695089 гр. София да заплати на ЗАД „ Булстрад Виена иншурънс груп“ гр. София, ЕИК 000694286 разноски по делото пред въззивната инстанция в размер на 300 лева за адвокатско възнаграждение.

     Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

           

 

                                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

 

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ:1.      

 

 

 

                                                                                                      2.

 

 

 

 

 

ДГ